Ljetna škola arhitekture i baštine, Ivanić-Grad, 15-18 godina, 5.-9.7.2021.
- Radionice su besplatne
- Svaki dan je osiguran ručak za sve polaznike
Sažetak programa / projekta
Ljetna radionica baštine i arhitekture je 5-dnevni program neformalnog obrazovanja namijenjen srednjoškolcima u dobi od 15-18 godina s ciljem senzibilizacije mladih za nastavak fakultetskog obrazovanja u domeni arhitekture i muzeologije. Navedene djelatnosti i daljnje obrazovanje mladih u tom području ključne su za razvoj kulturnih i kreativnih industrija u Republici Hrvatskoj. Program je u potpunosti besplatan za sudionike.
Opis programa / projekta
Ljetna radionica baštine i arhitekture trajat će od ponedjeljka 5.7. do petka 9.7.2021. godine. Razvijanjem kreativnog mišljenja, znanja i vještina, šalje se jasna poruka mladima da aktivnim djelovanjem u kulturi i umjetnosti mogu biti dio vidljivih prostornih i društvenih promjena. Hrvatski školski sustav, od osnovne do srednje škole i fakulteta, karakterizira orijentiranost na teoretska znanja s nedovoljnom zastupljenošću praktične nastave i razvijanja motoričkih vještina učenika. Sve je teže motivirati učenike da se prilikom odabira budućih zanimanja opredijele za neki od tehničkih ili društvenih fakulteta s fokusom na očuvanje i popularizaciju kulturno-povijesne baštine. Posljedično, dolazi do smanjenja kvalitete i/ili postupnog nestajanja pojedinih vještina, a upravo su one neizostavan element u izvedbi kvalitetnih javnih prostora i kulturnih politika. Upravo manji gradovi imaju velik potencijal da sadržaji poput arhitektonsko-baštinskih radionica rezultiraju konkretnim poboljšanjem kvalitete javnih prostora.
Predavanja i praktične radionice provodit će se od ponedjeljka do petka u prostoru Srednje škole Ivan Švear. Programom će se obuhvatiti osnovni pojmovi iz arhitekture, krajobrazne arhitekture, muzeologije i interpretacije baštine. Sudionicima će se osigurati topli obrok svih dana trajanja radionice i sudionici će dobiti sažetak svih predavanja.
Ciljevi provedbe
Ljetnom školom želi se senzibilizirati učenike srednjih škola za ove društvene smjerove i potaknuti na upis fakulteta u domeni očuvanja baštine, suvremenih arhitektonskih, urbanističkih i konzervatorskih praksi i dizajna. Ljetna škola će zahvaljujući angažmanu članova udruge (arhitekti, muzeolozi...) s opsežnim iskustvom iz prakse pružiti uvid u konkretne izazove i uspješne primjere s kojima se struka susreće i realizira.
Članovi udruge koji će provoditi program ljetne škole:
Ana Gašparović, predsjednica i interpretatorica baštine,
Saša Forić, arhitekt,
Srna Krtak, krajobrazna arhitektica,
Petra Vlahek, studentica arhitekture
Ciljane skupine
Program je namijenjen učenicima Srednje škole Ivan Švear u Ivanić-Gradu. Srednja škola Ivan Švear ujedno je i škola s najvećim brojem učenika u Zagrebačkoj županiji.
Očekivani rezultati
Vjerujemo da će ovaj program utjecati da se mladi po završetku školovanja zadrže u svom gradu, te kroz poduzetništvo i poslovne u kulturnim institucijama nastave svoju karijeru i doprinesu održivom razvoju malih gradova, poput Ivanić-Grada. Udruga je u 2019. godini uspješno provela 10-dnevnu međunarodnu volontersku radionice "Mapiranje i dokumentacija industrijske baštine Ivanić-Grada" u suradnji s europskom organizacijom European Heritage Volunteers i Culture Hub Croatia. Navedeno uspješno iskustvo potaknulo nas je na osmišljavanje ovog programa.
Podrška:
Zagrebačka županija
Srednja škola Ivan Švear